Jak postępować przy oparzeniach skóry

Strona głównaMapa serwisu

Główne menu:

Powiązane tematy w serwisie:

Blizny - kosmetyka

Po oparzeniach niestety pozostają blizny. Im oparzenie jest silniejsze, tym też blizna będzie bardziej widoczna. Na niektórych częściach ciała pojawiają się one jednak większe. To miejsca, które są pokryte delikatną skórą np. klatka piersiowa czy(więcej...)

Leczenie oparzeń

Na stopień oparzenia, a także na rokowania ma zazwyczaj największy wpływ postępowanie, które ma miejsce przed dostaniem się w ręce specjalisty. Przede wszystkim należy powstrzymać działanie czynnika powodującego oparzenie, czyli np. ugasić palącą(więcej...)

Powikłania po oparzeniach

Oparzenia są bardzo niebezpieczne. Mogą prowadzić do wielu problemów, w tym także do śmierci. Jeżeli chodzi o lekkie poparzenia, to można powiedzieć, że powikłań nie ma żadnych. Z biegiem czasu rana sama się zagoi. W cięższych przypadkach może(więcej...)

Rodzaje oparzeń

Wyróżniamy trzy stopnie oparzenia. I stopień dotyczy oparzenia tylko samego naskórka. W poparzonym miejscu, a także okolicach, odczuwa się pieczenie i ból, a skóra jest zaróżowiona i opuchnięta.
Przy II stopniu oparzeniu ulega nie tylko naskórek, ale także skóra znajdująca się tuż pod nim. Takie oparzenie określa się jako powierzchniowe. Również widoczne jest zaczerwienienie i opuchlizna. Cecha charakterystyczną jest pojawienie się pęcherzyków wypełnionych płynem. Nie należy ich jednak przebijać. W ramach oparzenia II stopnia wyróżnia się także oparzenia głębokie.
Tutaj poparzeniu ulega cała grubość skóry. Rana po oparzeniu jest albo biała, albo biało czerwona.
W tym przypadku jednak rana nie boli, nawet przy dotykaniu. Po głębokich oparzeniach II stopnia pozostają jednak już blizny. Oparzenie III stopnia jest o wiele groźniejsze. Obejmuje ono nie tylko skórę na całej głębokości, ale również naczynia krwionośne, nerwy i tkankę tłuszczową. Odcienie ran mogą być różne, nierzadko jest to szary kolor, a także czerwony, biały lub żółty. Przy uciskaniu miejsca poparzenia pojawia się charakterystyczny dołek. Rana zazwyczaj nie boli. Oparzenie IV stopnia to zwęglenie tkanek. Nierzadko kończy się śmiercią.

© Copyright by Jak postępować przy oparzeniach skóry 2009