Jak postępować przy oparzeniach skóry

Strona głównaMapa serwisu

Główne menu:

Powiązane tematy w serwisie:

Ocena obszaru poparzenia

Przyjmuje się, że oparzenie stanowiące 10 procent ciała jest już bardzo niebezpieczne i wymaga natychmiastowego udania się do szpitala. Istnieją pewne reguły, dzięki którym z łatwością będzie można stwierdzić, jaką część stanowi rana oparzeniowa.(więcej...)

Rodzaje oparzeń

Wyróżniamy trzy stopnie oparzenia. I stopień dotyczy oparzenia tylko samego naskórka. W poparzonym miejscu, a także okolicach, odczuwa się pieczenie i ból, a skóra jest zaróżowiona i opuchnięta. Przy II stopniu oparzeniu ulega nie tylko naskórek,(więcej...)

Mity

Chociaż w wielu kwestiach babcine sposoby się przydają, to jednak poparzenia są na tyle niebezpieczne, że należy postępować jedynie zgodnie ze wskazówkami specjalistów w tej dziedzinie. Warto pamiętać, że duże znaczenie na wynik dalszego leczenia ma(więcej...)

Przyczyny oparzeń

Oparzyć się możemy na wiele sposobów. Oparzenia termiczne powodują uszkodzenia powłok skórnych, a także tkanek. Dzieje się to za sprawą wysokiej temperatury.
Najczęściej przyczyną poparzeń są różne gorące płyny, jak herbata, woda, mleko, zupa. Również zagrożenie stanowi para wodna, żelazko, grzejnik, ogień itd. W miejscach poparzeń pojawia się zaczerwienienie, a także opuchlizna, pęcherze, ból. Również duże zagrożenie stanowią oparzenia chemiczne. Do oparzenia dochodzi w przypadku dostania się do skóry, oczu albo do wnętrza naszego ciała substancji żrącej.
Mogą one mieć postać płynną, ale również stałą. Czasem wytwarzają parzące opary.
Nie rzadko takie składniki, powodujące poparzenia posiadają środki czystości. Skutki oparzeń chemicznych są bardzo podobne jak przy termicznym. Oparzenia mogą być spowodowane także energią elektryczną. Jest to jednak niebezpieczne nie tylko dla samej skóry, ale również dla tkanki znajdującej się pod nią. Prąd, którego napięcie nie jest wysokie, nie spowoduje dużych obrażeń. Promienie słoneczne także mogą być przyczyną takich ran. Zbyt długie przebywanie na słońcu jest bardzo niebezpieczne, szczególnie dotyczy to godzin, w których słońce jest bardzo mocne.

© Copyright by Jak postępować przy oparzeniach skóry 2009